جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

ارائه خدمات شنبه تا پنج شنبه از 9 تا 17

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

نحوه کار جت هیتر چگونه است و جت هیترها چطور کار می کنند؟

نحوه کار جت هیتر

برای کسانی که قصد استفاده از جت هیتر در مجموعه صنعتی خود دارد، شاید این سوال مطرح باشد که نحوه کار جت هیتر چگونه است و جت هیتر چطور کار می کند؟ جت هیتر یا همان بخاری موشکی از اهمیت بسیار بالایی در صنایع مختلف برخوردار است. این دستگاه ها در فرآیندهای گرمایشی و تبدیل سوخت به حرارت و گرمایش سالن های کارگاهی، خطوط تولید و محیط‌های بزرگ به کار می روند.

جت هیتر چیست؟

جت هیتر چیست؟ جت هیترها دستگاه‌هایی هستند که برای ایجاد و انتقال گرما به کار می‌روند. جت هیتر دستگاهی است که انرژی گرمایی مورد نیاز برای محیط های مختلف را تامین کرده و این کار را بر اساس فرایند داغ شدن المنت ها انجام می دهد. جت هیتر دارای یک موتور قوی، یک هواکش و یک فن بسیار قدرتمند برای انتقال انرژی گرمایی به محیط است.

نحوه کار جت هیترها چگونه است؟

نحوه عملکرد جت هیتر

نحوه کار جت هیتر به نوع سوخت آن بستگی دارد. در واقع براساس نوع سوختی که سیستم با آن گرما تولید می کند، مکانیسم مختص آن طراحی شده است. برای این که بدانیم جت هیتر چطور کار می کند و نحوه کار جت هیتر چگونه است، عملکر هر نوع جت هیتر را به صورت مجزا بررسی می کنیم.

نحوه کار جت هیتر گازی

جت هیتر گازی یکی از انواع جت هیتر است که برای ایجاد گرما از طریق احتراق گاز استفاده می‌شود. عملکرد این دستگاه‌ها بر اساس اصول اولیه فیزیک گازها و حرارت است. در زیر به مکانیسم عملکرد جت هیتر گازی می‌پردازیم

ابتدا، سوخت گاز (گاز شهری یا گاز LPG) از یک منبع گاز به داخل جت هیتر تزریق می‌شود. این گاز معمولا با استفاده از شیر گاز، قابل کنترل و تنظیم است تا مقدار دقیقی از سوخت به داخل دستگاه تزریق شود. سپس گاز ورودی به همراه هوا یا هوای تزریق شده به وسیله فن در داخل جت هیتر مخلوط می شوند. این مخلوط گازهای گرم و هوای دمای محیط را با هم ترکیب می‌کند.

پیشنهاد محصول: جت هیتر ۱۲۵۰۰۰ مدل FA145WGR

مرحله بعدی در نحوه کار جت هیتر گازی، مرحله احتراق است. پس از مخلوط شدن گاز و هوا در داخل جت هیتر، احتراق رخ می‌دهد. این احتراق معمولاً با استفاده از یک شعله پیلوت (Pilot Flame) آغاز می‌شود. گازهای سوخته به همراه اکسیژن هوا در داخل جت هیتر به سرعت به داخل محفظه احتراق هدایت می شوند و فرآیند احتراق ایجاد می‌شود.

هنگامی که در مرحله احتراق، سوخت گاز مشتعل شده و با شدت و انرژی زیاد شعله ور می گردد، انرژی حرارتی به وجود می‌آید. این انرژی حرارتی سپس از طریق دیواره‌های داخلی جت هیتر منتقل می‌شود.

گازهای سوخته شده که داخل جت هیتر ایجاد می‌شوند، با سرعت بالا از طریق لوله‌ها یا نازل‌هایی که در داخل دستگاه نصب هستند عبور می‌کنند. این گازهای سوخته انرژی حرارتی خود را با فشار زیاد به محیط اطراف منتقل می‌کنند و باعث گرم شدن محیط می‌شوند.

مرحله آخر در نحوه کار جت هیتر گازی، خروج گازهای سوخته شده است. گازهای سوخته ناشی از احتراق از طریق لوله‌ها یا دودکش جت هیتر خارج می‌شوند و به محیط خارجی تخلیه می‌شوند.

نحوه کار جت هیتر گازوئیلی

نحوه کار جت هیتر گازوئیلی به این صورت است که سوخت گازوئیل به عنوان یک منبع سوخت شروع به سوختن کرده و کوره را گرم می نماید. بعد از اینکه کوره گرم شد، فنی که داخل دستگاه تعبیه شده است، شروع به کار می کند و هوای سرد بیرون را به داخل کشیده و بعد از گرم کردن، آن را به بیرون و فضای سالن هدایت می کند.

جت هیتر دیزلی یا گازوییلی در صنایع مختلفی از جمله ساختمان سازی، کشاورزی، و فضای باز استفاده می‌شوند. در ادامه بررسی عملکرد جت هیترها، مکانیسم عملکرد جت هیتر گازوئیلی را بیشتر توضیح می دهیم.

ابتدا، سوخت گازوئیل از یک مخزن یا باک – در مدل های جت هیتر باک دار – به داخل جت هیتر تزریق می شود. مقدار دقیق مورد نیاز سوخت گازوییل معمولا از طریق یک پمپ گازوئیل به داخل دستگاه وارد می‌شود که مقدار آن توسط سیستم های کنترلی، تنظیم می شود. سپس، سوخت گازوئیل با هوای محیط که توسط فن به داخل دستگاه کشیده می شود مخلوط می‌شود. ترکیب صحیح هوا و سوخت ضروری است تا احتراق به صورت صحیح انجام شود.

پیشنهاد محصول: جت هیتر گازوییلی ۵۰۰۰۰ مدل FA58WOR

در ادامه بررسی نحوه کار جت هیتر گازی باید گفت؛ پس از مخلوط شدن سوخت و هوا در داخل جت هیتر، احتراق آغاز می‌شود. این احتراق معمولاً با استفاده از یک شعله پیلوت یا سیستم آتش آغاز می شود. سوخت گازوئیل در داخل دستگاه احتراق می‌شود و گازهای سوخته حاصل از این فرآیند از طریق لوله‌ها به سمت خروجی دستگاه هدایت می‌شوند.

هنگامی که سوخت گازوئیل در داخل جت هیتر احتراق می یابد، انرژی حرارتی زیادی تولید می شود. این انرژی حرارتی سپس با فشار زیاد، به محیط منتقل شده و حرارت مورد نیاز را تأمین می کند. گازهای سوخته شده نیز از طیق دودکش، به خارج منتقل می شود.

یکی از نگرانی ها و دغدغه های افرادی که از جت هیتر گازوییلی استفاده می کنند، نگرانی از میزان آلایندگی بالایی است که این نوع جت هیتر از خود تولید می کند. به ویژه در محیط های سرپوشیده که تهویه مناسبی ندارند، این نگرانی بیشتر است.

خوشبختانه متخصصان و طراحان آراد هیتر، با بررسی نیاز صنایع و انجام تحقیقات فنی، به فناوری کاهش چشمگیر میزان آلایندگی جت هیترهای گازوییلی دست یافته اند تا نگرانی و دغدغه مصرف کنندگان را به حداقل برسانند. اکنون جت هیترهای گازوییلی تولیدی آراد هیتر، ضمن مصرف سوخت پایین، سطح آلایندگی کمتری نسبت به دیگر جت هیترها گازوئیلی تولید می کنند که بسیار قابل توجه است.

جت هیتر برقی چطور کار می کند؟

در جت هیترهای برقی، نحوه کار جت هیتر به این صورت است که المنت ها فرایند تولید گرما را انجام می دهند. فن های موجود در جت هیتر برقی نیز گرمای تولید شده را به محیط منتقل می کند. در جت هیترهای برقی هیچ گونه اشتعال یا احتراقی رخ نمی دهد و حرارت ایجاد شده فقط بر اثر گرم شدن المنت ها تولید می شود.

فن های موجود در جت هیتر، هوای سرد را وارد محفظه داخلی کرده و پس از گرم کردن آن توسط المنت ها، گرما به محیط بیرونی انتقال می دهد. این کار باعث می گردد تا امنیت دستگاه به طور چشمگیری افزایش یافته و هوای پاک و سالمی به محیط منتقل شود.

هم چنین نحوه کار جت هیتر برقی به این صورت است که جت هیتر برقی معمولا دارای سیستم‌های کنترل دما است که به کمک آنها می‌توان دمای محیط را تنظیم کرد. این سیستم‌ها معمولا شامل ترموستات‌ها و سنسورهای دما هستند که می‌توانند دمای جت هیتر برقی را به دقت کنترل کنند.

هوای گرمی که به این شیوه تولید می شود، کاملا پاکیزه بوده و هیچ نوع آلایندگی و ذرات زیان آور ندارد. برای همین است که جت هیتر برقی به عنوان یک دستگاه تولید هوای گرم سالم و پاک برای بسیاری از صنایع به خصوص صنایع غذایی که این موضوع برایشان مهم است، شناخته می شود.

پیشنهاد مقاله: شعله افکن چیست و چه کاربردهایی در صنایع دارد؟

نحوه استفاده از جت هیتر در صنایع مختلف

نحوه کار بخاری موشکی

در بررسی نحوه کار جت هیتر و نوع استفاده از آن در صنایع مختلف باید این نکته را مد نظر داشته باشید که بسته به نوع فضا و صنعتی که قرار است جت هیتر در آن استفاده شود، نوع جت هیتر هم تغییر می کند. در گلخانه ها باید از جت هیتر های برقی که هوای پاک و بدون گازهای خطرناک تولید می کنند، استفاده کنید. بهتر از در گلخانه ها از جت هیتر دیزلی استفاده نکنید زیرا استفاده از جت هیتر گازوییلی می تواند به گل ها آسیب زده و آنها را پژمرده نماید.

سالن های دیگری مانند کارگاه هایی که افراد در آن حضور دارند، سالن های پرورش قارچ و برخی دیگر هم باید از جت هیتر برقی یا جت هیتر گازی استفاده کنید.  جت هیترهای گازوئیلی را به دلیل اینکه دی اکسید کربن تولید می کنند، باید در سالن هایی نصب کرد که تهویه مطبوع داشته باشند تا این گازهای مضر را خارج کند و بهتر است از نوع دودکش دار آن استفاده کنید.

استفاده از جت هیتر گازوئیلی با همین شرط وجود سیستم تهویه مناسب در سالن های مرغداری و پرورش طیور بلامانع است و مشکلی ایجاد نخواهد کرد. البته استفاده از جت هیتر گازی در سالن های مرغداری یعنی جت هیتر مرغداری گازی، و دیگر سالن های بزرگ کارگاهی و صنعتی نیز که به گاز شهری متصل است، گزینه مناسبی است.

مشخصات جت هیترهای تولیدی آراد هیتر

بدنه

 • جنس بدنه از ورق استنلس استیل براق ۴۳۰
 • بدنه با استفاده از پرس جوش و به صورت منظم و یکپارچه جوشکاری شده است
 • کوره از جنس استنلس استیل نسوز
 • دارای پایه های افتر برنر از ورق ۲ میل

مجموعه سوخت

مجموعه سوخت و هوارسان دستگاه منحصر به فرد است. از ویژگی ها و خصوصیات آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میکسر هوا به صورت خاصی طراحی شده است. به طوری که باعث شتاب در جریان هوا شده و باعث می شود که هوای ورودی به صورت چرخشی وارد کوره شود و میکس کامل سوخت و هوا را ایجاد نماید.
 • دارای نازل از جنس استیل با پاشش سوخت (گاز) منظم، ماشین کاری شده با دستگاه CNC است.
 • جنس تمام الکترودها نسوز با مقاومت بالا در برابر اکسیده شدن است.
 • مجموعه فن بسیار کارآمد با سیکل بسته به طول ۴۰ متر

این قابلیت ها در مجموعه سوخت باعث ایجاد شعله بسیار مناسب و باکیفیت بالا می شود که مصرف سوخت بهتر و راندمان بالا را منجر می شود.

سیستم کنترل هوشمند

سیستم کنترل هوشمند شامل موارد زیر است:

 • سنسور حسگر جریان هوا به همراه پرشر به منظور جلوگیری از آتش سوزی
 • سنسور کنترل گرین پاچ موتور و کنترل جریان برق
 • سیستم کنترل گرین پاچ شیر برقی گاز

قابلیت ها و مزایای جت هیترهای آراد هیتر

 • مجهز به سیستم ایمنی پرشر هوا و کنترل جریان برق
 • دارای پایه گالوانیزه جهت جاگذاری قلاب برای آویز می باشد.
 • دارای فن با پره های آلومینیومی پهن با پوشش رنگ الکترواستاتیک
 • پایه فن فولادی با پوشش گالوانیزه
 • مونتاژ شده با پرچ های فولادی بسیار قوی که هیچ عنوان لق یا شل نمی شود.
 • دارای برد هوشمند است که تمام مراحل کاری و خطاهای احتمالی را نمایش می دهد
 • راندمان حرارتی فوق العاده حدود ۹۹ درصد
 • دارای تابلو کنترل هوشمند
 • قابلیت نصب ترموستات محیطی

نحوه خرید جت هیتر

در انتهای مقاله نحوه کار جت هیتر، در صورتی که برای استفاده در صنایع مختلف به دنبال یک جت هیتر هستید، این نکات را در نظر بگیرید:

نوع جت هیتر: بر اساس نیاز خود، تصمیم بگیرید که آیا نیاز به جت هیتر گازی، جت هیتر برقی یا جت هیتر دوگانه سوز دارید.

ظرفیت گرمایشی: مطمئن شوید که ظرفیت گرمایشی جت هیتر مطابق با نیاز شماست. برای این منظور، حجم و مساحت فضا یا تجهیزاتی که قصد گرم کردن آنها را دارید را در نظر بگیرید.

کیفیت ساخت: از کیفیت ساخت و قابلیت های دستگاه اطمینان حاصل کنید. مطمئن شوید که جت هیتر از مواد با کیفیت و با استانداردهای ایمنی مناسب ساخته شده است.

قابلیت کنترل دما: اگر نیاز به کنترل دما دارید، مطمئن شوید که جت هیتر انتخابی دارای سیستم‌های کنترل دما و تنظیمات مربوط به آن است.

منابع سوخت: اگر از یک جت هیتر گازی استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که منابع سوخت مورد نیاز در دسترس و قابل استفاده هستند. در غیر این صورت به دیگر انواع جت هیتر براساس منبع سوخت در دسترس فکر کنید.

بودجه: بر اساس بودجه خود، انتخابی را انجام دهید که هم قیمتی مناسب داشته باشد و هم از کیفیت و عملکرد قابل قبولی برخوردار باشد.

با رعایت این نکات و انجام تحقیقات دقیق، می‌توانید بهترین جت هیتر را برای نیازهای خود پیدا کنید و از عملکرد و کارایی بهینه آن بهره مند شوید. برای سفارش و آگاهی از قیمت و خرید جت هیتر از مجوعه صنعتی بزرگ آراد هیتر، کافیست فرم زیر را تکمیل کرده و یا با ما تماس بگیرید.

ثبت سفارش

 • نام محصولتعداد 

اشتراک گذاری

کاربر گرامی اگر از محتوا موجود در این صفحه خوشتان آمده است می توانید توسط دکمه های زیر آن را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فیسبوک
توئیتر
لینکداین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *