ارائه خدمات شنبه تا پنج شنبه از 9 تا 17

انواع جت هیتر و کاربرد آنها در صنایع – راهنمای کامل

انواع جت هیتر

در صنایع مختلف از انواع جت هیتر با هدف تولید حرارت استفاده می شود. جت هیترها دارای ویژگی ها و کاربردهای منحصر به فردی هستند. در دنیای صنعتی امروزی، استفاده از انرژی حرارتی برای انجام فرآیندهای مختلف از جمله خشک کردن، تغییر شکل مواد، و ایجاد حرارت، بسیار رایج است. یکی از دستگاه های مهمی که برای ایجاد و انتقال انرژی حرارتی استفاده می شود، جت هیتر است. جت هیترها دستگاه‌هایی هستند که با استفاده از سوخت‌، انرژی حرارتی را ایجاد کرده و آن را به محیط مورد نظر منتقل می‌کنند.

جت هیترها انواع مختلفی دارند و از نظر کاربرد، نوع سوخت و … به انواع مختلفی تقسیم می شوند. در این مقاله از وبلاگ آراد هیتر در مورد انواع جت هیتر یا بخاری موشکی، کاربردها و مزایایی که برای صنایع مختلف دارند صحبت خواهیم کرد. تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

تعریف جت هیتر

جت هیتر چیست؟ جت هیتر یک دستگاه حرارتی است که از انرژی حاصل از سوختن سوخت برای ایجاد و انتقال انرژی حرارتی به یک محیط استفاده می‌کند. این دستگاه ها عموما از انواع مختلف سوخت مانند گاز، برق، و گازوئیل برای ایجاد انرژی حرارتی استفاده می کنند. جت هیترها یک نوع سیستم حرارتی هستند و به دلیل ساختار ساده و کارایی بالا، در صنایع مختلف از جمله صنایع نفت و گاز، خودروسازی، دامداری، دامپروری و گرمایش سالن های تولیدی و کارگاهی استفاده می شوند. این دستگاه ها انرژی حرارتی را به صورت شعله ای انفجاری یا جت، از خروجی خود منتشر می کنند و می توانند برای گرمایش، خشک کردن، یا فرآوری مواد مورد استفاده قرار گیرند.

پیشنهاد مقاله: شعله افکن چیست و چه کاربردهایی در صنایع دارد؟

آشنایی با انواع جت هیتر

آشنایی با انواع جت هیتر

در ادامه مطلب، به بررسی انواع جت هیتر از ابعاد مختلف خواهیم پرداخت. به طور کلی هر نوع جت هیتر دارای ویژگی ها و مزایای خاص خود است که در انتخاب و خرید جت هیتر و استفاده‌ آنها باید مد نظر قرار گیرد. همان طور که گفتیم جت هیتر از نظر نوع سوخت، کاربرد و … به انواع مختلفی تقسیم می شوند. از جمله بهترین انواع جت هیتر م ‌توان به جت هیترهای گازی، جت هیترهای برقی، جت هیتر گازوئیلی و جت هیترهای دوگانه سوز اشاره کرد. در اینجا جت هیترها از نظر نوع سوخت مورد بررسی قرار می گیرند.

جت هیتر گازی

جت هیتر گازی یکی از پرکاربردترین انواع جت هیتر است که برای ایجاد و انتقال انرژی حرارتی در صنایع مختلف استفاده می شود. این نوع جت هیتر از انرژی حاصل از سوخت گاز مانند گاز طبیعی یا پروپان استفاده می کند تا حرارت تولید می کند و آن را به صورت جت یا شعله به محیط مورد نیاز منتقل کند. جهت هیتر گازی به دلیل تولید آلاینده کمتر یکی از پرفروش ترین مدل های جت هیتر است. این مدل جت هیتر جهت استفاده در سالن های صنعتی، گلخانه ها، دامداری ها، مرغداری ها و پروژهای ساختمانی که دارای جریان هوای طبیعی هستند، مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع جت هیتر مجهز به مشعل گاز سوز است و می تواند با هر دو نوع سوخت گاز شهری (NG) و گاز مایع (LPG) کار کند. راندمان حرارتی جت هیتر گازی بالا بوده و مصرف سوخت آن به وسیله شیر برقی، قابل تنظیم است. نوع بدون دودکش جت هیتر گازی در مقایسه با انواع جت هیتر گازوئیلی آلودگی کمتری ایجاد می نماید. به همین دلیل جت هیترهای گازی بدون دودکش یکی از پر مصرف ترین و اصلی ترین هیترها در سالن های گلخانه و مرغداری ها هستند.

جت هیترهایی که با گاز شهری یعنی NG گرما تولید می کنند در ظرفیت های بزرگ تری ساخته می شوند. اما جت هیترهایی که از طریق گاز مایع یا LPG حرارت تولید می کنند در توان های پایین و ابعاد کوچک تر تولید می شوند. این جت هیتر از انواع جت هیتر علاوه بر مصرف سوخت پایین، مصرف برق بسیار بهینه ای دارند و در ایجاد گرما راندمان بالایی دارند. کاربرد و مزیت اصلی جت هیتر گاز مایع، قابیلت حمل آسان و پرتابل بودن آنها است زیرا به سادگی و به سهولت جابجا می شوند.

عملکرد جت هیتر گازی

جت هیترهای گازی با استفاده از سوخت گاز شهری یا مایع، انرژی حرارتی تولید می کنند. سوخت گاز از طریق لوله‌هایی به داخل دستگاه منتقل می شود و در آنجا با ترکیب مناسبی از هوا، مشتعل می شود. این اشتعال سبب تولید شعله ای قوی و پرحرارت می گردد که حاوی انرژی حرارتی بسیار بالایی است. این شعله مانند انفجار موتور جت از خروجی جت هیتر خارج شده و به محیط مورد نظر انتقال می یابد.

کاربردهای جت هیتر گازی

جت هیترهای گازی به دلیل عملکرد کارآمدی که دارند، در صنایع مختلف استفاده می شوند. از جمله:

 • گرمایش فضاهای بزرگ مانند کارخانه‌ها، انبارها، و سالن‌های ورزشی
 • خشک کردن مواد و محصولات در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی، نساجی، چوب‌کاری و قالیشویی
 • استفاده در سیستم‌های گرمایشی و گرمایش زیرزمینی در ساختمان‌ها
 • استفاده در فرآیندهای صنعتی مختلف که نیاز به انتقال حرارت دارند.

مزایای جت هیتر گازی

 • کارایی بالا و تولید حرارت فوری
 • عملکرد پایدار و قابل اعتماد
 • نصب و راه اندازی آسان
 • قابلیت کنترل دما و شدت شعله قدرتمند
 • مصرف سوخت پایین
 • راندمان حرارتی تقریبا ۱۰۰ درصد

جت هیتر گازوئیلی

جت هیتر گازوئیلی دومین مدل از انواع جت هیتر است که برای تولید و انتقال انرژی حرارتی از سوخت گازوئیل استفاده می کند. مشعل استفاده شده در این مدل جت هیتر، مشعل گازوئیل سوز است. کاربرد این جت هیتر در مناطقی است که دسترسی به سوخت گاز وجود ندارند. جت هیتر گازوئیلی در دو حالت دودکش دار و بدون دودکش تولید می شود.

نکته مهم: اگرچه جت هیترهای گازوئیلی یا دیزلی آلایندگی زیادی تولید می کنند، اما خوشبختانه متخصصان و مهندسان آراد هیتر (فن آور تهویه آراد) پس از تحقیق و پژوهش و به پشتوانه تجربه چندساله و تحلیل نیاز صنایع، توانسته اند به تکنولوژی جدیدی دست پیدا کنند که به شدت در کاهش آلاینده های جت هیتر گازوئیلی موثر بوده و میزان آلاینده ها در جت هیترهای دیزلی را به حداقل ممکن رسانده است.

عملکرد جت هیتر گازوئیلی

در جت هیترهای گازوئیلی، سوخت گازوئیلی از طریق یک سیستم مخصوص به داخل دستگاه وارد می شود. سپس، با استفاده از ایجاد فشار و دمای بالا درون محفظه سوخت، سوخت به اشتعال درمی آید و شعله ای قوی تولید می شود.

جت هیتر دوگانه سوز

این مدل از انواع جت هیتر علاوه بر گاز شهری و گاز مایع با سوخت گازوئیل نیز قادر به تولید حرارت است. جت هیتر دوگانه سوز مشعلی دوگانه دارد که هنگام نبود یکی از منابع سوختی می توان سوخت دوم را جایگزین آن نمود. این جت هیتر با توجه به نوع سوخت مورد استفاده، انرژی حرارتی را تولید و به محیط مورد نظر منتقل می‌کنند. نکته مهمی که در زمان خرید جت هیتر دوگانه سوز باید مدنظر قرار دهید این است که قیمت بیشتری نسبت به انواع جت هیترهای تک سوخت باید پرداخت کنید. جت هیترهای دوگانه سوز یا بخاری‌ های تزریق سوخت دوگانه، در بسیاری از مناطقی که با افت فشار، کمبود یا قطع موقت گاز شهری مواجه هستند به منظور ایجاد گرمایش در سالن ها، مورد استفاده زیادی دارند.

عملکرد جت هیتر دوگانه سوز

در جت هیترهای دوگانه سوز، دو سیستم مجزا برای سوخت گاز و گازوئیل در نظر گرفته می شود. این دستگاه ها با توجه به نیاز و شرایط محیطی، از هر یک از این دو نوع سوخت استفاده کنند. با استفاده از گاز، انرژی حرارتی به صورت فوری تولید می شود، در حالی که با استفاده از گازوئیل، انرژی حرارتی به صورت مستمر و پایدارتر تولید می شود. این امکان به کاربر اجازه می دهد تا بسته به نیاز و شرایط مورد استفاده، بهینه ترین نوع سوخت را انتخاب کند.

قیمت و خرید انواع جت هیتر

تعیین قیمت جت هیتر جهت خرید جت هیتر، به عوامل مختلف و البته نیاز شما به نوع جت هیتر بستگی دارد. قیمت جت هیتر بر اساس کیفیت قطعات به کار رفته از جمله؛ موتور، جنس مواد اولیه و نوع سوخت آن متفاوت است. بدین صورت که جت هیترهای دو موتوره قیمت بالاتری نسبت به جت هیترهای تک موتوره دارند. یکی دیگر از عواملی که می تواند در قیمت تاثیر بگذارد دودکش دار یا بدون دودکش بودن جت هیترها است. در صورتی که تمایل به خرید یا ثبت سفارش هر یک از انواع جت هیترهای تولیدی آراد هیتر را دارید، همین الان فرم زیر را تکمیل نمایید تا مشاوران و همکاران فروش ما بلافاصله با شما تماس بگیرند.

ثبت سفارش

 • نام محصولتعداد 

اشتراک گذاری

کاربر گرامی اگر از محتوا موجود در این صفحه خوشتان آمده است می توانید توسط دکمه های زیر آن را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فیسبوک
توئیتر
لینکداین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *