جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

ارائه خدمات شنبه تا پنج شنبه از 9 تا 17

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

شعله افکن چیست و چه کاربردهایی در صنایع دارد؟

شعله افکن چیست؟

شعله افکن چیست؟ شعله افکن‌ها یکی از ابزارهای اساسی در صنایع مختلف مانند صنایع کشاورزی، مرغداری، صنایع غذایی، و صنایع دیگر محسوب می شوند. شعله افکن ها ابزارهای پرکاربرد با توانایی ایجاد و کنترل شعله های قوی و پایدار هستند که برای انجام عملیات های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله، در این باره صحبت می کنیم که شعله افکن چیست؟ عملکرد آنها چگونه است، انواع مختلف، و مزایا آنها چیست؟ تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

شعله افکن چیست؟

شعله افکن چیست؟ شعله افکن‌ دستگاهی است که با استفاده از ترکیب سوخت و هوا، شعله های قوی و پایداری تولید می کند. این دستگاه ها می توانند در صنایع مختلف برای انجام عملیات های گوناگونی مورد استفاده قرار گیرند، از جمله تولید گرما و انرژی، خشک کردن و غیره. شعله افکن یک ابزار کارآمد مکانیکی است که فرآیند ساخت آن طوری است که از سر آن آتش خارج می شود. آتش یا شعله خروجی از آن، توسط کاربر قابل کم و زیاد شدن است و کاملا در اختیار کاربر است.

به طور کلی سیستم شعله افکن با کپسول گاز یا شعله افکن با گاز شهری که در مدل ها و ابعاد مختلف به صورت تراکتوری و دستی ساخته می شود با استفاده از سیستم پمپ و سوخت خود شعله‌هایی با احتراق کامل تولید می کند.

کشاورزان، دامداران و مرغداران می توانند با استفاده از سیستم شعله افکن، علف های هرز بذری، سس و آفات سرخرطومی مزارع، عوامل سل، ‌بروسلولز، ‌ین دامی، تب زرد و سایر بیماری های دامی و عوامل بیماری ‌زای نیوکاسل، سی.آر.دی، عفونت های استافیلوکوکی، پاستورلوز و میکروب شاربون و سایر عوامل بیماری زا در مرغداری ها را به طور کامل ریشه کن کنند.

پیشنهاد مقاله: جت هیتر چیست؟ انواع جت هیتر، کاربردها و مزایایی که برای صنایع دارد

شعله افکن ها چگونه کار می کنند؟

نحوه عملکرد شعله افکن چگونه است؟ شعله افکن ها به طور عمده از ترکیب سوخت مانند گاز طبیعی یا گاز مایع و هوا استفاده می کنند. در این دستگاه ها، مواد سوختنی با یک جریان هوای مطلوب ترکیب می‌شوند و در نتیجه مخلوطی قابل اشتعال تولید می گردد. سپس این مخلوط به وسیله اتصالی مناسب به محل مورد نیاز انتقال داده می شود و در آنجا به وسیله یک سوزاننده مشتعل می شود. این عمل باعث تولید یک شعله پایدار و قوی می شود که می تواند برای انجام کارهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

انواع شعله افکن از نظر سوخت

۱- شعله افکن‌ گازی

شعله افکن گاز شهری

 

در ادامه مطلب شعله افکن چیست؟ به معرفی نوع گازی آن می پردازیم. شعله افکن گازی یا شعله افکن با گاز شهری، از گاز شهری یا گاز مایع (LPG) به عنوان سوخت استفاده می کنند و برای ایجاد شعله های داغ و قوی مناسب هستند. شعله افکن‌ با گاز شهری یا طبیعی یکی از انواع مهم شعله افکن ها است که از گاز شهری به عنوان سوخت استفاده می کند.

شعله افکن‌ با گاز شهری با استفاده از گاز طبیعی (گاز شهری) به عنوان سوخت و ترکیب اکسیژن هوا، شعله‌های قدرتمندی را تولید می کند. در این شعله افکن، گاز شهری با یک جریان مناسب از هوا ترکیب می شود و سپس در محل مناسب مشتعل می گردد. این عمل باعث تولید شعله ایی با دما و قدرت احتراق بالا می شود.

۲- شعله افکن گازوئیلی

شعله افکن گازوئیلی

شعله افکن‌ گازوئیلی یکی از انواع مهم شعله افکن‌ ها است که از گازوئیل به عنوان سوخت استفاده می کند. شعله افکن گازوئیلی‌ از جمله مهم ترین ابزارهای ایجاد شعله در صنایع مختلف محسوب می شود و به دلیل ویژگی های خاص خود، برای بسیاری از فرآیندهای صنعتی بسیار موثر است. شعله افکن‌ گازوئیلی با استفاده از گازوئیل به عنوان سوخت و اکسیژن هوا، شعله های قوی تولید می کند.

در این دستگاه‌، گازوئیل با یک جریان مناسب از هوا ترکیب می شود و سپس در محل مناسب مشتعل می شود. این عمل باعث تولید شعله ای با دمای بالا و قدرت احتراق بالا می شود که می تواند برای انجام فرآیندهای مختلف صنعتی مورد استفاده قرار گیرد.

۳- شعله افکن دوگانه سوز

شعله افکن دوگانه سوز

شعله افکن‌ دوگانه سوز با استفاده از دو منبع سوخت مختلف، یعنی گاز شهری و کپسول یا پروپان، از جمله شعله افک ‌های پرکاربرد در صنایع و کارگاه ها هستند. شعله افکن دوگانه سوز امکان استفاده از هر دو نوع سوخت را فراهم می کند، که باعث افزایش انعطاف پذیری و کارایی در فرآیندهای مختلف می شود.

انواع شعله افکن از نظر کاربرد

انواع شعله افکن چیست؟ شعله افکن ها با توجه به موارد مصرفی که در صنایع دارند انواع مختلفی از آنها تولید می شود که باید با توجه به نیاز و کارایی که از شعله افکن وجود دارد، شعله افکن مورد نیاز را خریداری کنید. برخی از انواع شعله افکن های تولید شده عبارتند از:

 • شعله افکن کشاورزی
 • شعله افکن با گاز شهری
 • شعله افکن مرغداری
 • شعله افکن جوشکاری
 • شعله افکن زرهی
 • شعله افکن سمپاشی

شعله افکن مرغداری

یکی از روش های ضد عفونی کردن محیط سالن ها در صنعت مرغداری، استفاده از حرارت دهی با ابزار شعله افکن مرغداری است. دستگاهی که از آن برای حرارت دهی بالا و به منظور ضدعفونی کردن قسمت های مختلف مرغداری استفاده می شود، شعله افکن مرغداری است.

کاربرد شعله افکن مرغداری چیست؟

یکی از بهترین ضدعفونی کننده های فیزیکی در صنعت مرغداری و جوجه کشی حرارت است که از آن می توان به دو صورت حرارت خشک و حرارت مرطوب استفاده کرد. شعله افکن، بهترین و مناسب ترین ابزار تولید حرارت خشک جهت ضد عفونی کردن سالن های مرغداری است. با استفاده از شعله افکن مرغداری، می توان کف و دیوار سالن را ضدعفونی نمود. با این کار میکروب های بیماری زا و تخم انگل های موجود در سطح کف، دیوار و درزهای دیاورها به صورت کامل از بین می روند.

نحوه استفاده از شعله افکن در سالن های مرغداری

 • ضد عفونی سالن مرغداری با استفاده از شعله افکن را باید پس از شست و شوی محیط انجام داد.
 • کار ضد عفونی، ۲۴ ساعت بعد از اتمام شست و شو انجام شود تا شرایط برای رشد میکروب ها فراهم نشود.
 • سالن های مرغداری بعد از تخلیه کامل توسط مواد شوینده مانند صابون مایع شستشو داده می شود.
 • در مرحله بعد، با استفاده از شعله افکن مرغداری، به کف و دیوارهای سالن حرارت داده شود.
 • علاه از کف، دیوارهای سالن را از داخل و خارج تا ارتفاع ۱.۵ متر شعله باید داد.
 • در انتها بعد از اتمام مراحل ضدعفونی کردن با استفاده از حرارت شعله افکن با گاز شهری، باید محیط را با مواد شوینده و آب کاملا شست و شو داد.

مزایای شعله افکن مرغداری آراد هیتر

 • قدرت بالا در پاک سازی و استریل کردن محیط
 • باعث زنگ زدگی و پوسیدگی وسایل سالن نمی شود.
 • قابلیت نفوذ حرارت به درون شکاف ها و حفره های کوچک کف و دیوار سالن
 • بدون خطر برای کاربر
 • کارآیی و عمر مصرفی بالا

کاربرد شعله افکن در صنایع

اکنون باید به این پرسش پاسخ داد که کاربرد شعله افکن چیست؟ به ویژه در صنایع از شعله افکن در بخش های مختلفی استفاده می شود. شعله افکن کشاورزی جهت حذف باکتری های مضر موجود در خاک بعد از سال زراعی استفاده می شود. هم چنین در صنعت گاوداری، جهت حذف آلودگی های موجود در جایگاه گاو که باعث بیماری های عفونی مرگ بار از جمله سل، بروسلوز، نیوکاسل می شود از دستگاه شعله افکن دامداری استفاده می شود.

کاربرد شعله افکن در کشاورزی

استفاده از شعله افکن کشاورزی، یکی از بهترین راه های از بین بردن آفات و علف های هرز در کشاورزی است. بررسی ها نشان داده است که بهره گیری از شعله افکن کشاورزی در مقایسه با سایر روش های حذف علف های هرز مثل مواد شیمیایی، اثرات مخربی که به هرحال مواد شیمیایی ممکن است بر رشد گیاهان داشته باشد، را نداشته و هم چنین هزینه های جانبی بسیار کمتری دارد.

با استفاده از دیگر روش های حذف آفات، آثار برخی از آفات به طور کامل برطرف نمی شد و این خود یک مشکل بزرگ برای کشاورزان به شمار می آید چرا که تمام تلاش آنها با باقی ماندن برخی از علف های هرز بدون نتیجه می شود. در حالی که استفاده از شعله افکن کشاورزی علاوه بر راحتی استفاده، هزینه کمتر و قدرت اثرگذاری بسیار بالاتری نسبت به سایر مواد دارد.

مزایای شعله افکن چیست؟

 • کنترل پذیری: شعله افکن ها قابلیت کنترل دما، حجم و شدت شعله را فراهم می کنند، که این امر از اهمیت زیادی در بسیاری از فرآیندهای صنعتی برخوردار است.
 • کارایی بالا: این دستگاه‌ها با تبدیل مواد سوختنی به انرژی حرارتی با کارایی بالا، به بهره وری فرآیندها کمک می کنند.
 • سهولت استفاده: شعله افکن ها به راحتی قابل نصب، استفاده و نگهداری هستند و معمولا نیاز به نگهداری و تعمیرات مداوم ندارند.
 • تنوع در کاربرد: با توجه به انواع مختلف شعله افکن‌ و امکانات آنها، می توانند در صنایع گوناگونی مورد استفاده قرار گیرند.

جهت خرید انواع شعله افکن مورد نیاز خود از طریق تکمیل فرم زیر درخواست خود را برای ارسال قیمت و خرید مطرح کنید.

ثبت سفارش

 • نام محصولتعداد 

اشتراک گذاری

کاربر گرامی اگر از محتوا موجود در این صفحه خوشتان آمده است می توانید توسط دکمه های زیر آن را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فیسبوک
توئیتر
لینکداین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *