جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

ارائه خدمات شنبه تا پنج شنبه از 9 تا 17

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

جت هیتر چیست؟ انواع جت هیتر، کاربردها و مزایایی که برای صنایع دارد

جت هیتر چیست؟

قبل از استفاده از جت هیتر، ابتدا باید بدانید جت هیتر چیست؟ و با ساختار، عملکرد و انواع آن آشنا شوید. امروزه از جت هیتر در بسیاری از صنایع جهت تأمین گرما و حرارت مورد نیاز برای مصارف مختلف استفاده می شود. با سرد شدن تدریجی هوا، نیاز به تجهیزات گرمایشی و رساندن دمای محیط های کارگاهی و صنعتی به دمای مطلوب اهمیت پیدا می کند. در این زمینه جت هیترها که نوعی بخاری صنعتی هستند، یکی از محبوب ترین تجهیزات گرمایشی به شمار می روند.

این سیستم حرارتی در گلخانه ها، مرغداری ها، سوله ها و سالن های بزرگ صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. جت هیترها از نوع فن محوری با پروانه در لوله هستند و هوای گرم مناسب را وارد محیط می کنند. یکی از مهم ترین نکات در انتخاب و خرید جت هیتر، قدرت دستگاه است که بر حسب کیلو کالری محاسبه می شود. جت هیتر یا هیتر موشکی به طور خاص به عنوان یک منبع گرمای فوری، قوی، قابل اعتماد و کارآمد طراحی شده است. در این مقاله از وبلاگ آراد هیتر قصد داریم با جت هیتر و کاربردهای آن آشنا شویم.

جت هیتر چیست؟

جت هیتر چیست؟ جت هیتر یکی از ابزارهای پرکاربرد در سیستم های گرمایشی است که به منظور افزایش کارایی و اقتصاد در مصرف انرژی مورد استفاده قرار می گیرد. جت هیترها در ایستگاه های حمل و نقل، و برخی از صنایع، به منظور ایجاد گرما و تامین نیازهای حرارتی مورد استفاده قرار می گیرند.

ساختار جت هیتر

جت هیترها از یک ساختار پیچیده تشکیل شده اند که شامل مواردی همچون برقراری اتصال با سوخت، احتراق، و انتقال گرما به محیط است. قسمت اصلی این دستگاه ها شامل یک پمپ یا شیربرقی، کوره و مجموعه احتراق، دمنده قوی، و مجموعه تابلو کنترل اتوماتیک است. پمپ وظیفه فشرده کردن سوخت و افزایش فشار آن را دارد تا برای احتراق مناسب سوخت آماده شود.

عملکرد جت هیتر چیست؟

عملکرد جت هیترها به واسطه احتراق سوخت به همراه هوا انجام می شود. ابتدا سوخت توسط پمپ فشرده می شود، سپس به مجموعه احتراق منتقل می شود که در آن با سوخت ترکیب می گردد. این ترکیب به کوره هدایت می شود تا احتراق صورت گیرد و گرما تولید شود. گرما به‌وسیله دمنده به محیط انتقال یافته و برای گرمایش هوا یا سایر سیستم های حرارتی استفاده می شود.

انواع جت هیتر براساس نوع سوخت

جت هیترها بر اساس خروجی سوخت به دو مدل دودکش دار و بدون دودکش تقسیم می شوند و با توجه به نوع سوخت به چهار مدل برقی، گازی، گازوئیلی و دوگانه سوز تقسیم می شوند. هر چهار مدل براساس کاربرد و نیاز مصرف کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

۱- جت هیتر گازی

جت هیتر گازی به دلیل تولید آلاینده کمتر یکی از پرفروش ترین و محبوب ترین مدل های جت هیتر است. این مدل جت هیتر قابل نصب و استفاده در سالن های صنعتی بزرگ، گلخانه ها، دامداری ها، مرغداری ها و پروژه های ساختمانی دارای جریان هوای طبیعی است. جت هیتر گازی مانند جت هیترهای تولیدی آراد هیتر، می تواند از گاز طبیعی و گاز مایع (LPG) استفاده کند. راندمان حرارتی این هیتر موشکی بالا بوده و مصرف سوخت آن توسط شیر برقی قابل تنظیم است.

این دستگاه دارای فن محوری کم صدا بوده و با تغییر فشار گاز سیستم خود قابل تنظیم است که از سوخت ناقص جلوگیری می کند. اگر می خواهید از جت هیتر گازی با سوخت گاز مایع استفاده کنید، باید به دبی گاز مورد نیاز و یخ نشدن گاز مایع در خروجی مخزن ذخیره یا کپسول های گاز توجه کافی داشته باشید.

۲- جت هیتر گازوئیلی یا دیزلی

جت هیتر دیزلی یکی دیگر از انواع جت هیتر است که با مصرف گازوئیل گرمای مورد نیاز را تولید می کند ولی آلاینده های بیشتری را وارد محیط می کند. اما خوشبختانه متخصصان و مهندسان آراد هیتر (فن آور تهویه آراد) پس از تحقیق و پژوهش و به پشتوانه تجربه چندساله و تحلیل نیاز صنایع، توانسته اند به تکنولوژی جدیدی دست پیدا کنند که به شدت در کاهش آلاینده های جت هیتر گازوئیلی موثر بوده و میزان آلاینده ها در جت هیترهای دیزلی آراد هیتر را به حداقل ممکن رسانده است که بسیار قابل توجه صنایع بوده است.

۳- جت هیتر دوگانه سوز

جت هیتر دوگانه سوز در واقع ترکیبی از جت هیتر گازی و دیزلی است که هم می تواند با گاز شهری و هم گازوئیل کار کند. جت هیتر دوگانه سوز برای بسیاری از مناطقی که با افت فشار، کمبود یا قطع موقت گاز شهری مواجه هستند، کاربردهای زیادی دارد.

۴- جت هیتر برقی

جت هیتر برقی از جمله کاربردی ترین انواع جت هیترها است که انرژی مورد نیاز آن از برق سه فاز شهری تامین می شود. جت هیتر برقی مجهز به فن داخلی است تا گرمای تولید شده توسط المنت ها به جلو پرتاب شود و بتواند گرما را به طور یکنواخت در محیط پخش کند. جت هیتر برقی به دلیل مصرف برق زیاد برای سالن های بزرگ مناسب نیست و بیشتر در فضاهایی مانند انبارها، فروشگاه ها و سالن های صنعتی کوچک استفاده می شود.

انواع جت هیتر براساس خروجی دود

جت هیتر دودکش دار

۵- جت هیتر دودکش دار

یکی از پرکاربردترین انواع جت هیتر چیست؟ جت هیتر دودکشی یکی از پرکاربردترین آنها است. به دلیل داشتن دودکش در این مدل، گازهای سمی و دود حاصل از احتراق به بیرون هدایت می شود و محیط زیست توسط دی اکسید کربن آلوده نمی شود. جت هیتر دودکش دار برای فضاهایی با محیط بسته که تهویه مناسب ندارند مانند کارگاه های صنعتی، واحدهای تولیدی، گلخانه ها، دامداری ها، مرغداری ها، سالن های پرورش قارچ و … مفید است.

۶- جت هیتر بدون دودکش

در جت هیتر بدون دودکش، به دلیل محفظه احتراق باز، شعله حاصل از استفاده از سوخت به صورت مستقیم وارد محیط می شود. بنابراین استفاده از جت هیترهای بدون دودکش برای محیط هایی که دارای سیستم تهویه مناسب و جریان هوای آزاد هستند مناسب است. مهم ترین مزیت جت هیترهای بدون دودکش، راندمان حرارتی بالای آنها است. زیرا تمام گرمای تولید شده توسط فن هیتر به داخل فضا هدایت می شود و انرژی کمتری به هدر می رود. به همین دلیل جت هیتر بدون دودکش برای محیط های بیرونی که نیاز به گرمایش سریع دارند بسیار مناسب است.

انواع جت هیتر براساس تعداد موتور

جت هیترها، با توجه به تعداد موتورهایی که در طراحی و عملکرد آنها به کار می روند، به انواع مختلفی تقسیم می شوند. تعداد موتورها نقش مهمی در عملکرد جت هیترها ایفا می کند. انتخاب نوع جت هیتر بر اساس تعداد موتورها بستگی به نیازها و شرایط خاص هر کاربرد دارد.

۷- جت هیتر تک موتوره

جت هیتر تک موتوره، از یک موتور برای تأمین گرما و ایجاد انرژی حرارتی استفاده می کند. این نوع جت هیتر به دلیل ساختار ساده و کمپکت خود، معمولا دارای کارایی بسیار بالا و راندمان حدود ۱۰۰ درصدی است.

۸- جت هیتر دو موتوره

جت هیتر دو موتوره دارای دو موتور است که همزمان کار می کنند. این نوع جت هیترها به عنوان گزینه هایی مناسب برای گرمایش فضاهایی می باشد که لزوم وجود درصد بالای اکسیژن برای شان بسیار مهم است. وظیفه موتور دوم، هدایت هوای لازم جهت احتراق از خارج سالن است. این هوا از طریق یک لوله ارتباطی از محیط بیرون وارد سیستم می شود و در نتیجه اکسژن سالن مصرف نشده و میزان اکسیژن مورد نیاز برای تنفس کارکنان کاهش نمی یابد.

اجزای اصلی جت هیتر چیست؟

جت هیترها به عنوان ابزارهای حرارتی پرکاربرد در انواع مختلف صنایع و کاربردها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه‌ها از اجزای اصلی مختلفی تشکیل شده اند. در ادامه برخی از مهم ترین اجزای جت هیتر را جت آشنایی بیشتر شما معرفی می کنیم:

بدنه

جت هیترها با دو بدنه استیل و گالوانیزه تولید می شوند. جت های تولیدی آراد هیتر از جنس استنلس استیل هستند. جت هیتر با بدنه استیل به دلیل اینکه عمر زیادی دارد و ضد زنگ است طرفداران بیشتری دارد. معمولا بدنه های استیل تا دمای بالایی در حدود ۸۱۶ درجه سانتی گراد در مقابل خوردگی و اکسیداسیون کاملا مقاوم هستند.

پمپ جت هیتر چیست؟

پمپ یکی از اجزای اصلی جت هیتر است که وظیفه آن مکش و فشرده سازی سوخت است. پمپ، سوخت را فشرده کرده و سپس به فشار مورد نیاز برای مراحل بعدی انتقال می دهد. تا برای احتراق مناسب با هوا آماده شود.

کوره و مجموعه احتراق

کوره و مجموعه احتراق نیز یکی دیگر از اجزای جت هیتر است که در آن، سوخت با هوا ترکیب می شود.  این فرآیند ترکیب سوخت و هوا در کوره به ایجاد مخلوط قابل احتراق منجر می شود.

فن جت هیتر چیست؟

فن در جت هیتر مسئول انتقال گرما به محیط و هم چنین فراهم آوردن هوای احتراق است. این قسمت به وسیله یک الکتروموتور بر روی دمنده، گرما را به محیط اطراف منتقل می کند. اندازه و قدرت فن می تواند بستگی به نیازهای گرمایشی و ابعاد جت هیتر داشته باشد. فن های مورد استفاده در جت هیتر در دو نوع «فن محوری» و «فن گردان» هستند.

مجموعه احتراق

مجموعه احتراق مسئول احتراق مخلوط سوخت و هوا است. در این مرحله، گرما از احتراق به وجود می آید و این گرما به عنوان منبع حرارت برای گرمایش هوا یا محیط های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

دیفیوزر

دیفیوزر برای افزایش فشار و سرعت هوای خروجی از دمنده (مجموعه احتراق) استفاده می شود. این قسمت کمک می کنند تا هوای مورد نیاز سوخت با نظم خوبی به محیط کوره منتقل شود و در نتیجه شعله بسیار باکیفیتی ایجاد شود.

کنترل ها و سنسورها

کنترل‌ها و سنسورها به منظور کنترل دقیق فرآیند گرمایش و ایمنی عملکرد جت هیتر استفاده می شوند. این بخش ها مسئول نظارت بر پارامترهای مختلف مانند دما، فشار و جریان هستند. به همین دلیل وجود آنها بسیار ضروری و با اهمیت است.

مزایای جت هیتر آراد برای صنایع مختلف

 • کارایی بالا در تأمین گرما
 • قابل استفاده در همه صنایع و فضاهای صنعتی
 • قابلیت تولید سریع گرما و حرارت
 • امکان تنظیم دقیق دما و حجم گرمای تولیدی
 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • راندمان حرارتی بالا
 • قابلیت کارکرد در سه حالت گاز شهری، گازوئیل و دوگانه سوز
 • حمل آسان و راحت
 • قابل تولید در دو نوع تک موتور و دو موتوره
 • مجهز به سیستم کنترل شعله
 • مجهز به شعله پخش کن برای کارایی و کارکرد بالا
 • اختلاط بهتر سوخت و اکسیژن و دارای برد الکترونیکی
 • قابلیت اتصال به اتوماسیون سالن و کنترل دمای محیط
 • راندمان حرارتی بالا

نتیجه‌گیری

در جمع بندی مقاله جت هیتر چیست؟ باید گفت به طور کلی جت هیترها به عنوان یکی از ابزارهای مهم در سیستم های گرمایشی با کاربردهای گسترده و تنوع زیاد، به بهبود کارایی و کاهش مصرف انرژی صنایع و کارگاه های کوچک، متوسط و بزرگ کمک می کنند. با در نظر گرفتن مزایای این دستگاه ها، استفاده بهینه و نگهداری صحیح می تواند به بهبود عملکرد و کاهش هزینه های انرژی منجر شود.

جهت خرید جت هیتر از مجموعه صنعتی آراد هیتر می توانید فرم زیر را تکمیل نمایید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و پاسخگوی نیازتان خواهند بود.

ثبت سفارش

 • نام محصولتعداد 

اشتراک گذاری

کاربر گرامی اگر از محتوا موجود در این صفحه خوشتان آمده است می توانید توسط دکمه های زیر آن را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فیسبوک
توئیتر
لینکداین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *